Nejčastější otázky

1. Proč nabízet svoji nemovitost přes realitní kancelář?
2. Mám větší šanci na úspěch pomocí realitní kanceláře?
3. Co všechno pro mě může realitní kancelář udělat?
4. Co znamená výhradní (exkluzivní) a nevýhradní (neexkluzivní) smlouva?
5. Je lepší uzavřít s realitní kanceláří výhradní (exkluzivní) nebo nevýhradní (neexkluzivní) smlouvu?
6. Hypotéky – na osobní i družstevní vlastnictví
7. Hypotéka na koupi bytu v družstevním vlastnictví

1. Proč nabízet svoji nemovitost přes realitní kancelář?

Realitní kancelář má mnohem větší možnosti inzerce nemovitosti, většinou si také vede databázi poptávajících klientů a tím pádem má také větší šanci k nalezení případného zájemce. Většina realitních kanceláří také inzeruje na speciálních realitních serverech, kam běžný občan nemá vůbec přístup, aby tam svoji nemovitost zadal.

2. Mám větší šanci na úspěch pomocí realitní kanceláře

Samozřejmě. Jako běžný občan nemáte takové možnosti a ani znalosti a zkušenosti jako realitní kancelář.

3. Co všechno pro mě může realitní kancelář udělat?

Kvalitní realitní kancelář by měla být schopna zajistit obchod takzvaně „na klíč“. Našim klientům se snažíme vyjít v rámci našich možností a znalostí maximálně vstříc a na přání zajistit mimo jiné také znalecký odhad, právní služby, hypotéku a jiné.

4. Co znamená výhradní (exkluzivní) a nevýhradní (neexkluzivní) smlouva?

Výhradní (exkluzivní) smlouva znamená to, že si po pečlivém zvážení vyberete jednu realitní kancelář, které Vaši nemovitost svěříte a ta bude nabízet Vaši nemovitost sama jako jediná kancelář na trhu. Ani vy jako majitel ve většině případů nemovitost sám nenabízíte. Nevýhradní (neexkluzivní) smlouva dovoluje majiteli nabídnout nemovitost do více realitních kanceláří a zároveň si ji nabízet i sám. Doporučujeme vždy uzavřít smlouvu výhradní a to proto, že realitní kancelář má v tomto případě nejen větší možnost inzerce Vaší nemovitosti a tím pádem také rychleji nalezne případného zájemce, ale také většina realitních kanceláří věnuje výhradním zakázkám větší pozornost než nevýhradním.

5. Je lepší uzavřít s realitní kanceláří výhradní (exkluzivní) nebo nevýhradní (neexkluzivní) smlouvu?

Preferoval bych výhradní smlouvu a to z několika důvodů: Výhradní zakázky mají vždy přednost před ostatními a realitní kancelář jim věnuje větší pozornost. Prezentace výhradní zakázky má vždy větší možnosti a tím i šanci na rychlejší nalezení případného zájemce. Pokud majitel uzavře nevýhradní smlouvu a nemovitost nabízí více realitních kanceláří, výsledný efekt pro konečného zájemce je spíše odrazující, protože danou nemovitost najde v inzerci několikrát, s různým popisem, různými cenami a čím více kanceláří nemovitost nabízí, tím spíše bude nabídka vypadat v očích zájemce jako zřejmě neprodejná – právě proto, že ji majitel nabízí v tolika realitních kancelářích. Nakonec se zájemce na takovou nemovitost nepůjde ani podívat, protože si řekne, že je jistě někde háček, protože jinak by daná nemovitost nebyla nabízena tolika kancelářemi.

6. Hypotéky – na osobní i družstevní vlastnictví

Hypotéka na koupi bytu v osobním vlastnictví
Podmínky takové hypotéky: Zpravidla se do zástavy dává kupovaný byt. Banky akceptují i zástavu jinou nemovitostí a ta nemusí být přímo ve vlastnictví kupujícího, může být ve vlastnictví rodinného příslušníka nebo úplně cizí osoby, která dá souhlas se zřízením zástavy na danou nemovitost. Odhadní hodnota dané nemovitosti musí být min. stejná nebo vyšší, než je částka, kterou si kupující hypotékou půjčuje.

7. Hypotéka na koupi bytu v družstevním vlastnictví

Pokud nemáte jiný majetek, který byste dali do zástavy, tak je postup a podmínky takové hypotéky následující: Dům musí být rozdělen Prohlášením vlastníka do přesně specifikovaných bytových jednotek. Ručí se kupovaným bytem, který je v družstevním vlastnictví. Družstvo dá souhlas se zřízením zástavy na prodávaný byt. Prodávající převede Smlouvou o převodu členských práv a povinností byt na kupujícího a následně družstvo vloží do katastru zástavní právo ve prospěch úvěrující banky.

Podmínky hypoték se neustále mění a na trh přichází nové druhy úvěrů, proto není ani v našich možnostech je zde všechny uvést. Pokud zvažujete hypotéční úvěr, spojte se s naším úvěrovým specialistou, který Vám spočítá, navrhne a zařídí nejlepší dostupný úvěr dle Vašich finančních možností.

Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz?

...napište nám nebo zavolejte

Exported from REALKO